Grubson - O.R.S - recenzja

środa, 9 września 2009Pierwsza moja styczność z Grubsonem miała miejsce podczas przesłuchiwania III części Kodexu pt. "Wyrok", już wtedy Grubson miał niesamowitą barwę głosu, a kawałek Siła Z Pokoju pokazał, że z młodym wilkiem sceny reggae \dancehall Juniorem Stressem tworzy zgrany duet. Obydwaj MC są ze sobą w przyjacielskich relacjach i potwierdzają to w swoich utworach. Junior Stress udowodnił to np. na swojej debiutanckiej płycie L.S.M w kawałkach "Kroki" i "Soundsystem".

Słuchając innych nagrań Grubsona można stwierdzić iż potrafił on zrobić kawałek z pomysłem jak na przykład "Pije Piwo", "Pani RP", które są utrzymane w konwencji żartobliwej ale też utwory poważne o czym świadczy choćby track pt. "Ludzie Prości" nagrany wspólnie z Mesajah. Artysta nagrał także wiele różnych dubplatów (dubplate - nagranie które ma na celu wychwalenie danego soundsystemu) skierowanych pod adresem swoich znajomych. Grubson to nie tylko czołowy MC ale także świetny selektor co udowadnia we własnym mixtapie noszącym tytuł "Siła Z Pokoju vol .1 ".

Zanim płyta Grubsona wyszła nakładem wytwórni MaxFlo zaprezentował on swoje nieprzeciętne zdolności na składance z tegorocznego Marszu Wyzwolenia Konopii na którą nagrał kawałek pt. "Diss na rząd". Nie podlega też dyskusji to iż był na niej postacią najbardziej wyróżniającą się.

O.R.S. to skrót od Original Rudeboy Style co ma okreslać Grubsona i jego styl, zapewne właśnie dlatego płyta zaczyna się od mocnego wejścia z kawałkiem O.R.S.- Po prostu imprezowym banger odzwierciedlający charyzmę twórcy. Nie możliwym też jest obojętne przesłuchanie kawałka "Nowa Fala" który przyciąga ciekawym bitem z motywami muzyki orientalnej, kawałek typowo imprezowy przy którym można pobujać głową. Po "Nowej Fali" mamy utwory już nieco spokojniejsze, co nie znaczy, że są słabe a wręcz przeciwnie. "Śpiesz się Powoli" czy "Na Szczycie" to są świetne numery z ciekawymi tekstami. Także dwa odświeżone numery brzmią dość dobrze czyli kawałki "Nie-Ma-Nic" i "NieNieNie". Numer pt. "One" to jeden z najlepszych kawałków na płycie z bardzo humorystycznym akcentem w którym usłyszymy występująca na featuringu Emilię z Bzzzt SoundSystem. Kawałek "Moc " można powiedzieć, że zwiastuje kolejny projekt Grubsona czyli SuperGrupa. W skład ekipy oprócz Grubsona i Mioda (formacja Jamal) mają wejść DonGuralEsko i Wall-E. Utwór ten jest bardzo energetyczny i daje wielką motywację. Oprócz wspomnianych wcześniej wartymi odnotowania są także kawałki "Przestań się bać" czy kolejny imprezowy hit "Biba". Płytę kończy remix "Nowej Fali" gdzie moim zdaniem najsłabiej wypadł Wini, a za to dobrze nawinęli Majkel, Mad Majk, Junior Stress, także zaskoczył mnie Cheeba nawijając nieco innym flow niż mnie przyzwyczaił w dokonaniach EastWest Rockers czy na solowych singlach. Za produkcją głównie stał Grubson, który stworzył praktycznie większość podkładów na płycie. Co jest kolejnym dowodem na uniwersalność reprezentanta Rybnika. Nad brzmieniem płyty czuwał jak zawsze niezawodny Mista Pita.

Podsumowując Orignal Rudeboy Style Grubsona można powiedzieć że jest to płyta bardzo udana. Fani rybnickiego rapera nie będą zawiedzeni, bo na płycie tej znajdą to do czego Artysta ich przyzwyczaił. Dla tych co się z nim zetkną pierwszy raz polecam zapoznać się z jego starszymi kawałkami. Wartą uwagi jest też informacja iż zastosowano opcję dla posiadaczy oryginalnych płyt, a mianowicie w środku płyty jest specjalny kod, który umożliwia ściągniecie ze strony www.oeres.pl umieszczanych co tydzień tracków bonusowych. Do tej chwili obecnej pojawiły się dwa takie utwory oraz możliwość ściągnięcia teledysku do "Nowej Fali" do Ipodów jak i do telefonów komórkowych w formacie gp3.

I na zachętę do przesłuchania płyty singiel "Śpiesz Się Powoli\Nowa Fala"4 komentarze:

Wezyr pisze...

Jakoś nie do końca podoba mi się ten singiel. Taka papka trochę, zbitka ragga-rapowo-popowa. Dziwnie mi się tego słucha.

Anonimowy pisze...

Trochę za dużo powtórzeń ale recka dobra.

HUbysz92 pisze...

Świetna recenzja :)
Po przeczytaniu muszę sobie płytę załatwić :]

Anonimowy pisze...

A mi się strasznie podoba :))

Publikowanie komentarza